قالب هاي فلزي بتن و داربست مدولار
قالب هاي فلزي بتن و داربست مدولار

سيستم قالب بندي مدولار

 

اين سيستم از پانل هاي مسطح و اتصالات آن ميباشد. اجراي اين سيستم با توجه به ضريب مدولاسيوني كه براي آن در نظر گرفته شده قابل انعطاف بوده و از هر طرف قابل افزايش است. از اين سيستم براي اجراي ديوار ، فونداسيون ، ستون ، سقف و غيره استفاده مي شود و به دفعات قابل تكرار است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از ديگر مقالات ما بازديد نماييد :

قالب فلزي بتن , داربست مدولار

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۴۷:۵۶ ] [ معين ] [ نظرات (0) ]

 

قالب بندي تير و دال

به جهت براي اجراي قالب بندي انواع سقف ها مانند سقف هاي تيرچه بلوك و سقف هاي يكپارچه كه شامل دال هاي يكطرفه و دال هاي دو طرفه مي باشند، مي توان با استفاده از قالب بندي تيرها  به راحتي به سازه مورد نظر دست پيداكرد. براي اجراي قالب بندي تير و دال بتني از قالب بتن مدولار و كنج هاي بيروني و نبشي صفر استفاده مي گردد. هر قالب بندي تير ها معمولا از دو جزء تشكيل شده است، يك قطعه در كف كه در اصطلاح به آن كف پوتر گفته مي شود و قطعات جانبي كه به قالب آويز مشهور است. براي اجراي هر قالب نيز علاوه برقالب كف پوتر و قالب آويز به كنج بيروني يا نبشي پانچ شده جهت اتصال دو قالب فوق و همچنين جك هاي سقفي ، دستك تير، اتصالات و… نياز داريم.

نحوه استفاده از اين قالب بندي به اين صورت است كه ابتدا قالب كف پوتر را روي شمع يا داربست قرار مي دهند و سپس آويزها به روي كف پوتر متصل مي گردند. از پشت بندهاي خاص كه به اصطلاح دستك تير ناميده مي شوند براي ايجاد پايداري داخلي و پايداري خارجي تيرها مي شود. به عبارت ديگر از كنج هاي داخلي يا قالب هاي خاص فلزي بتن براي اتصال قالب هاي تير و دال بتن به ستون و از دستك تير براي مهار فشار جانبي بتن استفاده مي شود.  قالب فلزي بتن توسط پين و گوه يا كلمپس متصل مي شود و جك هاي سقفي داربست هاي باربر براي مهار فشار رو به پايين مورد استفاده قرار مي گيرند.

براي ايجاد پايداري داخلي در قالب تير، در تير هايي كه ارتفعشان بلندتر از 50 سانتيمتر باشد از ميان بولت استفاده مي شود. قالب هاي تير مي توانند به صورت قطعات جداگانه كفپوتر  و آويز حمل شوند و يا قبل از نصب به صورت جعبه اي مونتاژ شوند كه اين امر به تجهيزات بالابر موجود و برنامه ترتيب جداسازي قالب بستگي دارد.

 

همچنين اگر قالب كف پوتر تير به صورت هم مرز با قالب ستون ( يا شاهتير ) ساخته شود طول آن برابر دهانه آزاد تير خواهد بود اما اگر قالب كف پوتر با ضخامت قالب ستون همپوشاني داشته باشد و بتواند بر آن ها تكيه كند بايد ضخامت قالب هاي ستون در دو طرف تير را به دهانه آزاد آن اضافه كرد، به همين دليل طول دقيق و عملي قطعات كف پوتر و آويز قالب تيرها به روش قالب بندي بستگي دارد. در كل براي سرشكن كردن خطاي مونتاژ و سهولت باز كردن قالب ها پس از بتن ريزي،  استفاده از فيلرهاي مدولار در قسمت آويز و كف پوتر الزامي است.

معمولا قالب بندي تيرهاي بتني شبيه به هم هستند اما به دليل اينكه دال انواع مختلفي مانند تيرچه ، يك طرفه ، دو طرفه ، دال رافل ، پس تنيده ، پيش ساخته و … دارد، قالب بندي آن نيز متفاوت خواهد بود و عواملي مانند نحوه اتصال قالب به تير ها، شكل سرستون و همزماني اجراي آن با دال بتني در طرح قالب بندي تاثير مي گذارد .

از قالب و كنج مدولار در قالب‌بندي تيرها استفاده شده و احتمالا در محل اتصال به ستون يا در تيرهاي داراي ماهيچه به قالب خاص نياز باشد. معمولاً در قالب‌بندي تيرهاي ساختماني به علت فقدان اهميت پخ‌هاي بتن و امن بودن محل آويزها از آسيب‌هاي سطحي به جاي كنج از نبشي‌هاي پانچ شده و يا قالب‌هايي با تعبيه پانچ افقي در صفحه اصلي استفاده مي كنند.

قالب بندي همه نوع سقف‌ مانند سقف‌هاي تيرچه و بلوك و سقف‌هاي يكپارچه اعم از دال‌هاي يك‌طرفه و دوطرفه توسط سيستم مدولار بسيار ساده است. در قالب بندي سقف‌هاي تيرچه و بلوك‌ نياز به قالب بندي تيرها وجود دارد. قالب بندي سقف‌هاي يكپارچه توسط تركيب قالب‌هاي تير و قالب‌هاي كف دال به تير توسط كنج داخلي ۱۰×۱۰ انجام مي‌شود اين سيستم سازگار با هر كفراژبندي است. معمولاً در كفراژبندي از جك‌ هاي سقفي يا داربست‌هاي مدولار استفاده مي‌شود.

 

 

مقالات:

 

انواع قالب فلزي بتن

داربست هاي مدولار 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۵۲:۳۰ ] [ معين ] [ نظرات (0) ]

3-پايداري مجموعه قالب
براي پايداري مجموعه قالب در حين مونتاژ و زمان بتن ريزي از جك هاي مورب استفاده مي شود. جك هاي مورب به دو دسته قسمت مي شوند:


1-جك هاي شاقول كننده : جهت پايداري پانل هاي ديوار تا ارتفاع 3 متر از جك هاي شاقول كننده استفاده مي شود. اين جك ها صرفا به منظور شاقول كردن و تنظيم پانل استفاده مي شودو در قالب بندي ديوار يكطرفه قابل استفاده نيست.

 

 

 

 

 

 

 

 

2-شمع هاي حمايتي: جهت پايداري پانل هاي ديوار با ارتفاع بيش از 3 متر قابل استفاده مي باشد.

شمع حمايتي از اتصال سولجر و پيچ هاي تنظيم از چپ گرد و راست گرد به ابتدا و انتهاي سولجر تشكيل ميگردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از ديگر مقالات ما بازديد نماييد :

قالب فلزي بتن , داربست مدولار


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۵۲:۵۲ ] [ معين ] [ نظرات (0) ]

سيستم قالب بندي ديوار دو طرفه

 

 

براي اجراي قالب بندي ديوارهاي دو طرفه و ثابت نگه داشتن فاصله دو سطح قالب يا همان ضخامت ديوار و مهار فشار جانبي بتن از ميان بولت ها و پنل سوراخدار استفاده مي شود. در اجراي يك ديوار بتني رعايت 3 پارامتر در سيستم قالب بندي ضروري است.


1-مهار فشار جانبي بتن                2-ارتفاع و استحكام قالب                      3-پايداري مجموعه قالب

 

 

از ديگر مقالات ما بازديد نماييد :

 

قالب فلزي بتن , داربست مدولار


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۰۵:۵۰ ] [ معين ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 1
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 381
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب